História a súčasnosť ČK na našej škole
| Ľubka Lopuchová

Spolupráca Strednej zdravotníckej školy v Poprade so Slovenským červeným krížom patrí k nemenným skutočnostiam v študentskom živote našich študentov. Akcie, ktoré poriada mesto Poprad v spolupráci so SČK sú vždy v zastúpení a pomoci našich "mladých zdravotníkov". Spolupráca našej školy, žiakov a SČK v Poprade trvá už niekoľko rokov. V minulosti sa naši žiaci zúčastňovali akcie OK Leto organizovanej v spolupráci s Rádiom OK. Každoročne sa naši zdravoťáci zúčastňujú akcií:

{phocagallery view=category|categoryid=22|
imageid=0|limitstart=0|limitcount=5|
fontcolor=#B88A00|bgcolor=#FFFFFF|bgcolorhover=#FFFFFF|imagebgcolor=#BBBBBB|
bordercolor=#BBBBBB|bordercolorhover=#BBBBBB|
detail=0|displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0|float=left}

• Požiarna ochrana - policajná akcia pri Tescu
  • Ukážky prvej pomoci - pre 8-ročné gymnázium
  • Medzinárodný deň detí - pri autobusovej stanici
  • Týždeň modrého gombíka - zbierka pre Východný Timor
  • Hliadka mladých zdravotníkov - pre žiakov ZŠ
  • Vianoce v meste - hliadky počas otvorenia vianočných sviatkov

Aby naši študenti boli pripravení na prácu v SČK prešli všetci prípravným kurzom v Dome SČK v Poprade, po absolvovaní ktorého získali Európsky certifikát ČK. Pri získaní tohto certifikátu musia adepti preukázať svoje teoretické ale aj praktické vedomosti.

Veľmi známa a obľúbená je spolupráca medzi deťmi v materských školách v našom meste a našimi študentmi v projekte pod názvom EVIČKA a DETI. Naši študenti jedenkrát mesačne navštevujú deti v materských školách a hravou formou upriamujú detskú pozornosť na vlastné zdravie a možnosti prevencie. Úlohou našich zdravoťákov je deti naučiť reagovať v nezvyčajných životných situáciách, odbúrať ich strach a paniku, viesť ich k humanite, empatii, tolerancii, vypestovať v nich snahu pomáhať iným, nebyť ľahostajný k problémom ľudí okolo seba a najmä zvládať každodenné situácie ohrozujúce zdravie.

V rámci projektu PRVÁ POMOC naši študenti spolupracujú s deťmi zo základných škôl v Poprade a okolí. Úlohou projektu je naučiť žiakov prvého stupňa všeobecným základom prvej pomoci.

Ďalším projektom je BEZPEČNOSŤ NA CESTÁCH, kde naši žiaci učia žiakov so základných škôl ako poskytnúť prvú pomoc pri dopravných nehodách a ako sa vyhnúť dopravným nehodám.

Každoročne sa naši žiaci zúčastňujú počas mesiaca december na akciách, ktorých cieľom je priniesť čo najväčšie množstvo vianočnej nálady pre deti a seniorov v Nemocnici v Poprade a Domove dôchodcov v Poprade.

{jgototop}{/jgototop}